14. 3. 2017

Každý rok se 14. března slaví celosvětově „Den π“. Letos se k těmto oslavám přidala i naše škola.

Každý rok se 14. března slaví celosvětově „Den π“. Datum není zvoleno náhodně, vzniklo podle prvních číslic čísla π, tj. 3,14. Letos se i naše škola rozhodla oslavit tento recesistický svátek, v jehož průběhu se již tradičně pečou a pojídají koláče (anglicky pie).

My jsme se rozhodli uspořádat k tomuto dni pro naše žáky zábavné, zároveň však i poučné soutěže. Účastnily se jich tříčlenné týmy z celé školy. A měli příležitost přihlásit se úplně všichni zájemci. Ano, bylo by ideální, aby týmy měly přesně 3,1415… členů, ale jak to udělat bez „mrzačení“?

V úvodu se soutěžící mohli něco dozvědět o samotném číslu π a o jeho historii.

Věděli jste například, že…

… mezi prvními 30 desetinnými místy čísla pí není ani jedna nula?

… se mu také říká Ludolfovo číslo, protože ho matematik Ludolph van Ceulen vypočítal v roce 1596 na 35 desetinných míst?

… že jsou soutěže v zapamatování si co největšího počtu číslic tohoto čísla?

… že v roce 2015 recitoval ind Suresh Kumar Sharma přes 17 hodin jeho 70 030 cifer?

Je toho spousta zajímavého, co o čísle π  ještě nevíte…

 

Po vyslechnutí zajímavých informací přišly na řadu soutěže. Na začátku se žáci vyděsili, protože následovaly nečekaně úkoly z matematiky a řešení příkladů na výpočty s číslem π (obvody, obsahy kruhů, válců…).

Ale aby to nebyla jen matematika, v další soutěžní disciplíně bylo úkolem napsat co nejvíce slov začínající na pi/pí. Další testy byly také různorodé - jeden logický a další vědomostně zábavný.

  • Víte, kolik desetinných míst má číslo π?
  • Obsahuje π i datum vašeho narození?

Potom se soutěž rozjela jako po másle a přišlo „něco na rozhýbání“. Na jedné straně učebny seděl jeden člen týmu a zapisoval. Zbylí dva běhali na druhou stranu třídy, kde bylo napsáno číslo π a měli v hlavách přenést co největší počet desetinných míst. Počítal se počet desetinných míst, samozřejmě do první chyby. V  limitu několika minut se jednomu týmu podařilo přepsat dokonce 90 cifer.

Závěr proběhl ve znamení rukodělných prací. Z barevného papíru se vystřihovala kolečka a z nich vznikaly technikou lepení koule.

Na závěr následovalo už pouze vyhodnocení nejlepších týmů, jejichž členové obdrželi každý svoji vlastní kalkulačku a do týmu pak pro doplnění energie jednu πzzu (pizzu). Další soutěžní družstvo už dostalo jen tu πzzu. Soutěžící od třetího místa se museli spokojit jen s jedním klínkem.

Mezinárodní den π jsme tedy oslavili soutěžemi, dobrou zábavou a pojídáním πzzy.

A co vy?  Přidáte se k nám příští rok?

 
 

Další fotografie najdete na na našem facebooku.